Historia lubi zataczać koło. Zwłaszcza historia powracających jak bumerang trendów. To właśnie taki scenariusz ma miejsce w przypadku mody na bouclé - materiału, który święcił tryumfy w okolicach połowy ubiegłego wieku, a dziś znów cieszy się niemałym wzięciem. Jak nietrudno się domyślić, tkanina sprawdzi się więc idealnie we wnętrzach typu vintage, które z założenia mają wskrzeszać ducha aranżacji z minionych dekad. Z uwagi na swą puszystość świetnie zda ona egzamin również tam, gdzie liczy się przytulność, jak choćby we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim. Czemu bouclé zawdzięcza status tak miłego wyrobu?
Co to jest bouclé?
Samo słowo boucle pochodzi z francuskiego i oznacza "pętelkę", a my posługujemy się nim również w wersji spolszczonej.
Bukla (zwana potocznie barankiem) to inaczej mięsista dzianina z przędzy pętelkowej. Jej powierzchnię tworzą ciasno rozmieszczone supły i pętelki różnej wielkości i różnej gęstości. To właśnie między innymi ta nieregularna faktura odpowiada za puszystość i ciekawy wygląd materiału. Obie jego cechy ze spokojem można uznać za najistotniejsze, gdyż to one przesądziły o jego wielokrotnym sukcesie. A to nie koniec plusów.
Tkanina cudów
Bukla to materiał co najmniej intrygujący. W dotyku tak delikatny, że wręcz kojący, wydaje się zapraszać do zanurzenia w swojej fakturze, a przecież jest tak masywny i mocny. Bouclé odznacza się wytwornym wyglądem, a wcale nie potrzebuje wyszukanej pielęgnacji. Wystarczy regularnie odkurzyć (z niewielką mocą ssania), a zabrudzenia usunąć samą wodą lub wodą z dodatkiem szarego mydła. Warto zwrócić uwagę na fakt, że buklę tworzy się zarówno z naturalnych surowców, takich jak wełna czy jedwab, jak i z poliestrów. Przędza pętelkowa uzyskana z syntetyków jest bardziej odporna na czyszczenie i ścieranie.
Z odzienia na obicie
Buklę spopularyzowała w latach 30. ubiegłego wieku słynna francuska projektantka mody ? Coco Chanel. Szyła z tej tkaniny legendarne już żakiety, noszone przez takie osobistości, jak Księżna Diana czy Jackie Kennedy. Przędza pętelkowa szybko podbiła wnętrzarstwo. Na zlecenie Florence Knoll Eero Saarinen miał zaprojektować w latach 40. ubiegłego wieku fotel, który dosłownie "zakręcałby się do środka". Mebel miał materializować w sobie ideę wygody i komfortu. Taki też był. Poza otulającą użytkownika bryłą, otaczał go również miękkością tapicerki, w której charakterze Saarinen wykorzystał właśnie przędzę bouclé. Anglojęzyczna nazwa mebla ? Womb Chair ? miała podkreślać fakt, że siadając w fotelu poczujemy się jak w łonie: komfortowo, bezpiecznie i jak w domu.
Duch epoki w supłach i pętelkach
Trendy zawsze są odpowiedzią na charakter czasów, w jakich rozkwitają. Mechanizm tego zjawiska jest najczęściej prozaiczny, gdyż ludzie zwyczajnie wyciągają rękę po to, co zaspokaja ich potrzeby. Jakie potrzeby wynikają z wysoce niepewnych, stresujących czasów, w których bez wątpienia żyjemy? Na przykład takie, jakie skłaniają nas do otulania się miłymi w dotyku tkaninami, dającymi wrażenie pewności, błogostanu i relaksu. Klienci sięgają po meble z buklowym obiciem, gdyż dają im one coś, czego raczej nie daje obecna rzeczywistość. Wystarczy spojrzeć na dowolny mebel z tapicerką tego rodzaju i już wiemy, dlaczego tak jest. Kapitalnie nieprzewidywalna faktura tkaniny od razu przykuwa uwagę, a puszystość jej włosia zachęca, by się w nie zanurzyć. Dorzućmy do tego fakt, że bouclé świetnie się układa, a otrzymamy pierwszorzędną, meblową tapicerkę. Pętelkowa dzianina sprawdza się jednak świetnie nie tylko w tej roli. Masywny, elastyczny, a przy tym niezwykle miękki materiał? Przecież to wymarzony koc, zasłona czy pled!
Szeroka gama możliwości
Bouclé pasuje właściwie do wszystkiego. Czy to w formie tapicerki największych mebli, czy jako dodatek, świetnie dopełni wielu wnętrz. Jest to również materiał mocno uniwersalny. Z uwagi na swą nieregularną fakturę doskonale urozmaica powierzchnie meblowe o minimalistycznym dizajnie, a w stonowanych kolorach będzie dobrze harmonizować z bardziej przytulnymi aranżacjami, nie tylko tymi w stylu skandynawskim, ale i industrialnym czy boho. Mebel obity bouclé może też wyróżnić się na tle innych, stanowiąc mocny, ale umiejętnie położony akcent. Tkanina obiciowa bouclé pracuje nie tylko na wygląd, ale i funkcjonalność mebla. Jesteśmy pewni, że wielu soczystych inspiracji dostarczy Ci wizyta w naszym sklepie internetowym, gdzie możesz zapoznać się z tkaninami bouclé w tradycyjnym kolorze ciepłej, złamanej bieli (Ascot), jak również rzucić okiem na bardziej odważną paletę w tym zakresie. Taka cechuje np. niektóre warianty kolorystyczne kolekcji Nebbia. A może zachwyci Cię nietuzinkowa faktura Isly, również dostępnej w wielu kolorystycznych wariantach? Zapraszamy do zakupów!